Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

İlyada PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: İlyada

Yazarı: Homeros

Amatör Arkeolog Schliemann İlyada’yı uzun yıllar boyunca okuyup inceledikten sonra Karamenderes ve Dümrek vadilerinin arasında belirlediği; Çanakkale Boğazına yaklaşık 5 km uzaklıktaki bir alanda kazı yapmaya karar verdi. İlionis (Truva)’i bulacağına inanıyor; maddi ve manevi tüm imkanlarını bu çalışmaya sunuyordu çünkü karşılığında Priamos'un efsanevi hazinesini bulacağına inanıyordu. Yaklaşık üç yıllık kazı çalışmaları sonucunda Schliemann, Troya’nın ikinci katmanına ait bir kapı ve rampanın yanındaki çukurda gerçekten de bir hazine buldu. Sonradan uzmanların Priamos'un hazinesi olmadığı görüşüne vardıkları hazine ile birlikte yurtdışına kaçtı. Söz konusu hazine yıllar sonra Rusya'da Puşkin Müzesi'nde sergilenmeye başlanınca biliminsanları Schliemann'ın o zamana kadar define avcılığından öteye gitmeyen kazılarının aynı zamanda kayıp uygarlıklar hakkında bilgi de sağlayabileceğini gösterdiğini ve kazılara yeni yöntemler getirdiğini ileri sürdüler. Ancak gerçekten bilimsel nitelikler taşıyan ilk çalışmalar Wilhelm Dörpfeld yönetiminde yapıldı ve ne yazık ki bu kazılarda da "bir şeyler bulabilmek" için kent höyüğünün altı üstüne getirildi. Daha sonra 1932-1938 yılları arasında Cari W, Blegan başkanlığında ve 1988-2005 yılları arasında Tübingen Üniversitesi adına Prof. Manfred Korfman yönetiminde kazılar yapıldı. Prof. Korfmann'ın 2005 yılında vefatından sonra, ise görevi Prof. Ernst Pernicka ve Dr. Peter Jablonka üstlendi.

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
İtiraf PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Zamanın kumları kimsecikleri beklemiyor. Geçen zaman içerisinde dengeler değişiyor. Silahı tutan eller, silah tutan ele karşı geliyorlar. Bir zamanlar mücadele ettikleri değerlerin ellerinden kayıp gittiklerini görenler, gerçekleri ne pahasına olursa olsun ortaya koymaya çalışıyorlar. "Mağlup Olan İlah" inanların ellerin arasından zamanın kumları ile birlikte akıp gidiyor.

Arthur London da inançları uğruna savaşan, acı çeken, ilahının dizleri üstüne çöktüğünü görenlerden.

Siz Kitap Kokusu severlerin beğenisine sunduğumuz ve "maalesef" eskici bölümünde yayımladığımız bu eser "İTİRAF" yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığımız tabloyu, bu tabloyu birebir yaşamış tanıklardan bir olan Arthur London'un ağzından ve kaleminden, Kervan Yayınlarından Mithat Perin'in çevirisi ve önsözü ile düşünseverlerin beğenisine sunulmuş. Ne yazık ki bugün bu tarz kitaplar ne basılıyor ne de prim yapıyor. Zira günümüz dünyası hızlı tüketimin ve farklı değerlerin etrafında dönüyor.

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 8