Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Hayvan Çiftliği PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

George Orwell, Büyük Birader'in Babası...

Yedi emir üzerine kurdular devrimi:

1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.
4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.
6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.
7. Bütün hayvanlar eşittir.
Napoleon ve Snowball önderliğinde başkaldıran hayvanlar Mr. Jones'u kovup, Beylik Çiftliğinin adını Hayvan Çiftliği olarak değiştirdiler. Öyle yüce bir devrimdi ki bu yaptıkları, bundan sonra onları, sağan, süren, toprağa vuran, işe koşan, sırtına yük vuran, masum yumurtalarını alıp analarını gözyaşlarına boğan çiftlik beyinin saltanatı sona ermişti. Köle olarak sahip için değil; kendileri için çalışacaklardı.
Bu yedi emir sayesinde insanlardan ve onların tuzaklarından uzak tutacaklardı çiftliklerini. Komşu çiftliklere örnek olacaklardı. Çalışma saatleri yeniden düzenlenecek; sağılan sütler tüm çiftlik sakinleri arasında eşit pay edilecekti. Ölene kadar çalışmak yoktu artık, arka tarafta emeklilik vakti gelmiş hayvanlar için özel bir alan tahsis edilecekti. Son günlerini huzur içinde geçirecek, istedikleri kadar şekerpancarı yiyebileceklerdi. Mutlu yaşayacaklardı hayvanlar. Hayvanca mutlu, kaygısız, huzurlu. Yarın ne olacağım endişesi; ne zaman boğazlanacağım korkusu olmadan yaşlanacaklardı. Üreten onlardı; hak eden de kendileri olacaktı.
Taa ki 7. Madde değişinceye kadar.
7. Bütün hayvanlar eşittir fakat bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla eşittir.
 
Kitabı bitirdikten sonra her zaman yaptığım gibi keşif okumalarına başladım. Önce İspanya Devrimi, ardından 939'a kadar süren milliyetçi ve cumhuriyetçi çatışmaları bir diğer adı ile İspanya İç Savaşı. Ardından 939'da Franco'nun başa geçmesi ve 975'e kadar süren diktatorya.

Orwell'in kitabı benim için bu yakın tarihi özetleyen enfes bir serüven olmuştur. Ancak otoriteler kitabın bir Stalinizm Yergisi olduğunu söyler. Snowball karakteri Troçki'yi, Napolean ise Stalin'i ifade etmektedir. Boxer, bitmek tükenmek bilmeyen çalışma gücü ile işçi sınıfını temsil ederken; Snowball'u (Troçki'yi) zorbalıkla çiftlikten kovan Napoleon (Stalin) yönetime el koyarak, insanlaşmaya başlar ve devrimi içinden çıkılmaz bir sömürü sistemi haline dönüştürür. Yerilen sadece bu zorbalık değil; aynı zamanda sürekli "Napoleon söylüyorsa doğrudur" diyen Boxer (Proleterya)' nın teslimiyetçi tutumudur.

Stalinizm esasında bir ideoloji değil; yönetim biçimi ifadesidir ve Troçkistler tarafından Marksizm'den kesin çizgiler ile ayrılması için oluşturulmuştur. Bu ayrımın nedeni ise totaliter rejim ile proletarya diktatoryasının karşı karşıya gelmesidir.Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2012-07-16 22:11
şu müthiş dizeler ne kadar müthiş ki bu kitabı da özetliyor:

Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız
ve devam ediyor başkalarının hınçlarıyla
düşmanı gösteriyorlar,o na saldırıyoruz
siz gidin artık
düşman dağıldı dedikleri bir anda
anlaşılıyor
baştan beri bütün yenik düşenlerle
aynı kışlaktaymışız
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile