Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Genç Werther'in Acıları PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Johann Wolfgang Goethe

Çevirmen: Nihat Ülner

Yayınevi: Can

Johann Wolfgang von Goethe’nin,25 yaşında yazdığı ve  iki haftada kaleme aldığı, mektuplar biçiminde yazılmış romanı, yayımlandığında büyük yankılar uyandırmıştır. “Romanın etkisi büyük, hatta muazzam ve doğru zamana denk geldiği için de fevkalade olmuştur” diyen Goethe, birçok insanı intihara sürüklediği gerekçesiyle kendisini kınayan Piskopos Lord Bristol’a şöyle karşılık vermiştir: “Siz şu an, bir yazardan hesap sormaya ve zaten sönmeye yüz tutan ışıklarını tamamen söndürmekten başka hiçbir şey yapamayan bir düzine aptal ve ciğeri beş para etmez insandan dünyayı büyük ölçüde kurtaran ve dar görüşlü beyinler tarafından yanlış algılanan bir esere çamur atmaya kalkışıyorsunuz.”

Goethe, genç yaşında Charlotte Buff’a duydugu aşkı ölümsüzleştirdigi eseri Genç Werther’in Acıları’nda üçüncü şahsın iç dünyasına eğiliyor. Werther’in doğayla bütünleştiği küçük bir kasabadan arkadasına yazdıgı mektuplar, yavaş yavaş üzerine çöken çaresizlik bulutlarının onu tek çözüm olan intihara nasıl sürüklediğini anlatıyor. Çok sevdigi Charlotte’un Albert’le nişanlı
oldugunu öğrenen Werther, sınırları çizilmemiş bir arkadaşlık ilişkisiyle ikisine de yakınlaşır. Charlotte ikisi için de koruyucu bir melek gibidir. Fakat kısa süren büyü Werther’in Charlotte’a asla sahip olamayacagını anlamasıyla bozulur. Werther kendi deyimiyle Charlotte’u serbest bırakmak için kendi hayatına son verir. Werther’in başına gelenler aşkın başlarda ne kadar uysal ve huzurlu, karşılıksız kaldığında ise ne kadar tehlikeli olacağını gösteriyor gibidir. Kitap sadece üçüncü sahsın ikilemlerini basarıyla vermesi yönüyle degil, dönemin gençligini derinden etkilemesiyle de meshur olmustur. Eserin yazıldıgı dönemde Werther gibi giyinmek, Werther gibi acı çekmek ve sonunda Werther gibi ölmek “moda” olmus, toplu intiharlar bas göstermistir. Goethe’nin kendisi de bu bunalımdan muhtemelen Werther’i öldürerek kurtulabilmistir. Kısaca Genç Werther’in Acıları edebiyatın halkın davranısları üzerinde ne denli etkin olacagını göstermesi bakımından da önemlidir. Genç Werther’in Acıları saf askı anlatan kitaplar arayanlar için birebir.

"10 Eylül
Ne geceydi! Wilhelm ! Artık herşeyin üstesinden gelebilirim. Onu bir daha görmeyeceğim.! Ah, keşke uçarak yanına gelebilsem, boynuna atılabilsem ve bitmez tükenmez gözyaşlarımla, bütün coşkumla yüreğime saldıran bu duyumsamaları dışavursam. Şimdi burada oturup soluklanmaya, sakinleşmeye çalışıp sabahı bekliyorum; gün doğarken atlar hazır olacak.
Ah, o şimdi dingin bir uykudadır ve beni bir daha göremeyeceği hiç aklına gelmiyordur. Kendimi ondan kopardım, iki saat süren konuşmamız sırasında hiçbir şey demeyecek kadar güçlüydüm. Tanrım, ne konuşmaydı !" Sabancı Üniversitesi Edebiyat - Kuyu'nun dibinden - S.8'den alıntılar içermektedir.

Ne Okusam

Genç W.'nin Yeni Acıları - Ulrich Plenzdorf

"Ulrich Plenzdorf'un eseri olan Genç W.'nin Yeni Acıları 1972 yılında Sinn und Form başlıklı Doğu Alman dergisinde yayımlanmıştır. Bir film senaryosu olarak 1969 yılında yazılan bu eser çeşitli nedenlerden dolayı filme alınmamıştır. Eserin kahramanı 17 yaşındaki genç Edgar Wibeau modern Werther değil; modern genç bir insanın 200 yıl sonra aynı acıları hissetmesi, kendini ifade edememesi ve iletişimsizliğidir. Kitabın başlığında adının W. ile kısaltılması Goethe'nin Genç Werther'in Acıları (1774) ile benzeşmektedir. Eserin yazıldığı dönemdeki Doğu Alman toplumu Batı Almanya ile ortak bir kültür mirasları olan Goethe'ye sahip çıkmak istemiştir. Alman klasik devrinin ünlü ustalarından biri olan Goethe'nin eserinden yola çıkan Plenzdorf, kahramanı intihar etmeyen yeni bir Werther değil, gelişmiş modern toplumda aynı Werther'in hissettiği acıları hisseden bir gencin toplum düzenine uyum sağlamakta karşılaştığı zorlukları dile getirmek ister."

İtalik bölüm Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Arak - Genç Werther'in Acıları ile Genç W.'nin yeni Acıları başlıklı eserlerin içerik ve biçim açısından karşılaştırılması -

Ulrich Plenzdorf
26 Ekim 1934’de Berlin’de doğdu
1950 Batı Berlin’den Doğu Berlin’e (Alman Demokratik Cumhuriyeti) göç etti
1954 Leipzig’de felsefe öğrenimi gördü; 3 sömestrden sonra öğrenimini yarım bırakarak tiyatro işçisi olarak çalıştı
1959 - 1963 Babelsberg’deki (Berlin) Alman Demokratik Cumhuriyeti Sinema Yüksekokulu’nda öğrenim gördü
1964 DEFA Stüdyosu’nda senarist ve dramaturg olarak çalıştı bugün öncelikle televizyon için senaryo ve tiyatro eserleri yazıyor
1972 Landestheater Halle’de Die neuen Leiden des jungen W. adlı oyunun ilk gösterimi; metin versiyonu (1973)
1973  Heinrich Mann Ödülü
1978  Ingeborg Bachmann Ödülü
1995 Adolf Grimme Ödülü
2004 Leipzig Alman Edebiyat Enstitüsü’nde konuk öğretim görevlisi
Berlin’de yaşıyor

Ne İzlesem

Genç Werther’in Acıları – Bale – İstanbul Devlet Opera ve Balesi
Kadıköy Süreyya Sahnesi
Koreografi : Yannick Bouguin
Libretto ve Sahneye Koyan : Yannick Bouguin, S. Şebnem Gönenç
Piyanist : Yelena Şekalyova

1. Perde
Genç Werther Charlotte'a duyduğu karşılıksız aşkın çaresizliği içinde acı çekmektedir.Yakın arkadaşı Wilhelm dışında kimseyle paylaşamadığı bu sır onun için giderek daha yoğunlaşan bir tutkuya dönüşmüş onu dayanılmaz acılara sürüklemektedir. Charlotte ,Albert ile evlidir.Evliliklerinden kısa bir süre önce ölmüş olan annesinin Onlara vasiyet ettiği üzere Charlotte ve 6 kardeşi Albert'in bahçeli evine yerleşmiş orada yaşamaktadırlar.Werther ,ona her ne kadar dayanılmaz acılar verse de, zaman zaman bu genç çifti ziyaret etmekten kendisini alıkoyamaz.Charlotte'ın da çok keyif aldığı ve kitaplar üzerine yaptıkları uzun sohbetler Werther'in yakıcı aşkını beslemekte ve acılarına acı katmaktadır. Güzel bir günde bahçelerinde verdikleri bir çay partisinde Charlotte, 6 kardeşi, Albert ve arkadaşlarına Werther ve Wilhelm de katılırlar.Bir ara yalnız kalan Werther ve Charlotte´un sohbetleri,kocasının döndüğünü gördüğünde yanına gitmesiyle son bulacak ve Werther yine her zamanki gibi Charlotte ile paylaştığı kısacık anların büyüleyici mutluluğundan,gerçeklere dönmenin verdiği yıkımla,yanından hiç ayrılmayan biricik dostuyla yalnız ve acılar içinde kalacaktır.

Resim yapmak ama daha çok Charlotte ile karşılaşmak ümidiyle sıklıkla gittiği parkta güneşli kalabalık bir gün. Charlotte Albert ve Charlotte'un 6 küçük kardeşi ve bir grup arkadaş gezintiye çıkmışlardır.Werther yine bir fırsat bulur ve Charlotte ile sohbete dalarlar ama her seferinde olduğu gibi yine Charlotte'u Albert'in yanında görmek artık dayanılmaz bir hal almıştır kendisi için.Çok acı çekmekte ,bu çaresiz aşkın kendisini yiyip bitirmesine engel olamamaktadır.Parktan ayrılırlarken kesin kararını vermiştir,Onlara son kez hoşçakalın demektedir.Şehri terk edecektir. Tek başına kaldığı karanlık odasına döner. Kurduğu hayallerde kendisini hep Albert'in yerine koyar ama orda bile Charlotte sonunda hep kocasının kollarındadır. Bavulunu alır ve sessizce şehirden ayrılır.

2. Perde
Aradan aylar geçmiş,Werther şehre geri dönmüştür.Charlotte ve Albert evlerinde aynı zamanda yakın dostları olan ünlü bir şarkıcının da davetli olduğu büyük bir parti vermektedirler.Werther ve arkadaşı Wilhelm ile birlikte davetli oldukları bu partiye katılır.Ama hiçbir şeyin değişmediğini fark eder onları öyle kol kola,mutlu ve dans ederken görmek bir kez daha acılara boğmuştur onu.Parti sırasında Albert'in davetlileri bahçeye davet ettiği bir sırada Werther fırsatı bulup Charlotte'a olan aşkını, en sonunda ,itiraf eder.Ve onu öper.Charlotte ne yapacağını şaşırmış bir şekilde uzaklaşır.Werther bir kez daha yıkılır.

Werther, Albert'ten uzun bir seyahate çıkacağı ve yolda güvenliğe ihtiyaç duyacağı bahanesiyle silahlarını ödünç ister.Artık kararını vermiştir.Bu acıyla daha fazla yaşaması mümkün değildir.Bu kararlılıkla silahları almak üzere son kez Albert ve Charlotte'un evine gider.Eve girdiğinde onlarla selamlaşırken,Charlotte ile partide aralarında geçenlerden dolayı duyduğu utanç, silahları eline aldıktan sonra Charlotte ve Albert'e veda ederken yerini, verdiği kararın doğruluğuna olan inanca bırakmıştır. Werther silahlar kolunun altında kararından son derece emin, karlı bir akşamda odasına dönmektedir.Yol boyunca gözünün önüne hep Charlotte ve Albert gelir.Yalnızlığı,acısının yoğunluğu,çaresizliği ona başka çıkış yolu bırakmamıştır. Karanlık odasında son kez tek başına titrek bir mum ışığında, son bir mektup yazar sevdiği kadına.Charlotte'un hayali eşlik eder yazdıklarına…. 'Zaman geldi,saat on ikiyi vuruyor!Birazdan her şey bitecek!Lotte! Lotte,elveda!Elveda!' Kalemi bırakır,silahı eline alır hiç tereddütsüz tüm acılarına son verir…..


FAUST

Yönetmen: Alexander Sokurov

Oyuncular: Johannes Zeiler, Anton Adasinskiy, Isolda Dychauk / Rusya / 2011 / 135’

Efsanevi bir klasiğin etkileyici yorumu olan Altın Ayı ödüllü Faust, usta Rus yönetmen Sokurov’un “gücün yozlaşması”nı inceleyen dizisinin Moloch, Boğa ve Güneş’i takip eden son filmi. Goethe’nin bilginin arayışı hakkındaki trajedisinden esinlenen Faust 19. yüzyılda geçiyor ve yapıta adını veren, ruhunu şeytana satan kahramanını izliyor. O bir düşünürdür, fikirlerin sözcüsü, haberleri yayan kişidir; entrikacıdır, hayalperesttir. Açlık, açgözlülük, şehvet gibi temel güdülerin yönlendirdiği adsız bir adamdır. Goethe’nin Faust’una meydan okuyan mutsuz, peşine düşülmüş bir varlıktır. İlerlemek mümkünse neden olduğun yerde durasın ki?

İstanbul Film Festivali Başladı!!!! Bu filmi festivalde izleyin. Biletler satışta... Tıklayın

Yazar


Johann Wolfgang Goethe

Johann Wolfgang von Goethe (d. 28 Ağustos 1749, Frankfurt – ö. 22 Mart 1832, Weimar), Alman edebiyatçı. Aynı zamanda çeşitli doğa bilimleri alanlarında araştırmalar yapmış ve yayınlar çıkarmıştır. 1776 yılından itibaren, Weimar dukalığının bakanı olarak çeşitli idari ve siyasi görevlerde bulunmuştur.

Goethe, şiir, drama, hikâye (düzyazı ve dörtlük şeklinde), otobiyografik, estetik, sanat ve edebiyat teorisi, ayrıca doğa bilimleri olmak üzere birçok esere imza atmıştır. Bununla birlikte, zengin bir içeriğe sahip olan mektup çeşidi, önemli edebi eserlerindendir. ‘Fırtına ve Coşku’ (Sturm und Drang) döneminin en önemli öncüsü ve temsilcisi olmuştur. 1774 yılında ‘Genç Werther’in Acıları’ adlı eseri ile bütün Avrupa’da ün yapmıştır. Daha sonra, 1790 yılından itibaren, Friedrich Schiller ile birlikte ortak ve dönüşümlü bir şekilde, içeriksel ve biçimsel olarak, Antik kültür anlayışı üzerinde yoğunlaşarak, Weimar Klasik’in en önemli temsilcisi olmuştur. Goethe, aynı zamanda, yurtdışında da Alman edebiyatı’nın temsilcisi olarak kabul edilmiştir.

Değeri, ölümünden sonra azalmaya başladığı sıralarda, Goethe, 1871 yılından itibaren, Alman ulusal kimliğiyle, Alman Kraliyet’inde taçlandırılmıştır. Sadece eserlerine yönelik değil, aynı zamanda örnek alınacak yaşantısına yönelik de bir hayranlık oluşmuştur. Goethe, bugüne kadar, en önemli Alman edebiyatçı olarak kabul edilmiş, eserleri ise dünya edebiyatı zirvesinde yerini almıştır.

Sevgilinin Keyfi (Pastoral)-(Die Laune des Verliebten), başlangıç 1768, yayın 1806
Suça Katılanlar (Komedi)-(Die Mitschuldigen), başlangıç 1769, yayın 1787
Demir Elli Götz von Berlichingen (Drama, çeviren: Ahmet Adnan,1933)-(Götz von Berlichingen mit der eisernen Hand),1773
Ein Fastnachtsspiel vom Pater Brey, 1774
Jahrmarktsfest zu Plundersweilern, 1774
Götter, Helden und Wieland (Piyes), 1774
Clavigo (Trajedi), 1774
Egmont (Trajedi), başlangıç 1775, yayın 1788
Erwin und Elmire (Müzikal piyes), 1775
Die Geschwister. Ein Schauspiel in einem Akt, 1776
Stella. Ein Schauspiel für Liebende, 1776
Der Triumph der Empfindsamkeit (Dram), 1777
Proserpina (Monodram), 1778/1779
Iphigenie auf Tauris (Drama), düzyazı 1779, yayın 1787
Torquato Tasso (Drama), başlangıç 1780, yayın 1790
Faust. Bir Fragman (Faust. Ein Fragmant), 1790
Büyük Cophta (Komedi)- (Der Groß-Cophta), 1792
Yurttaş General (Komedi)- (Der Bürgergeneral), 1793
Faust. Bir Trajedi (Faust’un ilk bölümüne uygun- çeviren: Seniha Bedri Göknil, 1935) / (Faust. Eine Tragödie), başlangıç 1797, bu başlık altında ilk olarak 1808 yılında yayımlandı.
Muhammed, Voltaire’in Trajedi Çalışması ve Çevirisi (Mahomet, Übersetzung und Bearbeitung von Voltaire), 1802
Die naturliche Tochter (Trajedi), 1803
Pandora (Piyes), oluşum 1807/08, yayın 1817
Faust 2 (Faust’un 2. bölümü), 1832

Romanları ve öyküleri

Genç Werther’in Acıları (Mektup roman, çeviren: Nurullah Ataç, 1930)-(Die Leiden des jungen Werthers), 1774
Wilhelm Meister’in aktörlüğü, rejisörlüğü ve sahne şairliği (Roman), başlangıç 1776, yayın 1911
Alman Göçmenlerin Sohbetleri (öykü)- (Unterhaltungen deutscher Ausgewanderten)
Öyküler (Novelle ), başlangıç 1797
Wilhelm Meister’in Seyahat Yılları (Roman)- (Wilhelm Meisters Wanderjahre), başlangıç 1777, yayın 1821
Gönül Yakınlıkları (Roman)- (Die Wahlverwandschaften), 1807

(Wikipedia'dan alıntıdır. Daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN)

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile