Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Gretel'in Öyküsü PDF Yazdır e-Posta

Yazarı: Gretel Wachtel-Claudia Strachan
Yayınevi: Nemesis
Türü: Roman,Öykü
Yayın tarihi: Ağustos 2010
Çevirmen: H. Işıl Şenol

 

Gretel’in öyküsü,genç bir kadının İkinci Dünya Savaşı sırasında Hamburg’da geçen yaşamının büyüleyici öyküsüdür. Gretel Wachtel, en yakın arkadaşının, 1938 yılında Yahudi halkına yapılan zulümle ün yapmış gece olan Kristallnacht sırasında ortadan yok oluşuna şahitlik etmiş; savaş boyunca müttefiklerin şehirdeki düzenli bombalamalarına dayanmış ve Gomorrah Operasyonu’nun sebep olduğu ateş fırtınasından sağ çıkmıştır.

Patavatsızca söylenmiş bir Nazi karşıtı yorum sonucunda bir cephane fabrikasında çalışmaya zorlanmış fakat totoliter rejimle savaşma arzusunu kaybetmemiştir. Bir direnişçiyle evlenmiş, Gestapo tarafından aranan kaçakları koruyan mahalle rahibine yardım etmiş ve Yahudi doktorunu evlerinin kilerinde saklamıştır.

Wehrmach’ta daktiloculuk yapmaya çağırılan Gretel, iş yerinde Enigma şifreleme aracıyla mesaj alıp gönderirken edindiği gizli bilgileri taşıyarak direnişçilerle birleşmiştir. Sonunda, 1945’te Gestapo tarafından yakalanmış ve bir toplama kampına götürülmüş, İngiliz ordusu’nun Hamburg’a ilerlemesiyle serbest bırakılmıştır. Savaştan sonra Gretel bir İngiliz subayına aşık olmuş, subay’ın İngiltere’ye gönderilmesi ise ıstırabı olmuştur.

Çok az insanın sesini çıkarmaya cesaret edebildiği bir dünyada yaşayan özgür ruhlu genç bir kadının öyküsü… Kararlılık ve cesaretin ilham verici masalıdır.Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile