Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Go Oyuncusu PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Orijinal adı: La joueuse de go

Yazar adı: Shan Sa

Yayın evi: Doğan Kitap

Çevirmen: Bal Onaran

"Go", Çin kökenli bir strateji oyunu... Siyah orduların beyazlara karşı savaştığı, hayatın aynası olan dir düello. Oyunda amaç, oyunun Çince isminden de anlaşılacağı üzere (Wei Qi - Çevreleme Oyunu), rakibi yok etmek değil "çevrelemek" ve alanların paylaşımını sağlamaktır. Bir yoruma göre amaç "almak" değil "bırakmak"tır.

Shan Sa, Go Oyuncusu adlı kitabında, go oyununun ruhu üzerinden biri kadın diğeri erkek iki karakterin her hamlede birbirine yaklaşan kaderini, olağan üstü bir şiirsellikle, gözler önüne seriyor. Kaderlerin kesişme rotası ise Japon imparatorluğunun Çin üzerindeki işgal yürüyüşü...

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Genç Werther'in Acıları PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Johann Wolfgang Goethe

Çevirmen: Nihat Ülner

Yayınevi: Can

Johann Wolfgang von Goethe’nin,25 yaşında yazdığı ve  iki haftada kaleme aldığı, mektuplar biçiminde yazılmış romanı, yayımlandığında büyük yankılar uyandırmıştır. “Romanın etkisi büyük, hatta muazzam ve doğru zamana denk geldiği için de fevkalade olmuştur” diyen Goethe, birçok insanı intihara sürüklediği gerekçesiyle kendisini kınayan Piskopos Lord Bristol’a şöyle karşılık vermiştir: “Siz şu an, bir yazardan hesap sormaya ve zaten sönmeye yüz tutan ışıklarını tamamen söndürmekten başka hiçbir şey yapamayan bir düzine aptal ve ciğeri beş para etmez insandan dünyayı büyük ölçüde kurtaran ve dar görüşlü beyinler tarafından yanlış algılanan bir esere çamur atmaya kalkışıyorsunuz.”

Goethe, genç yaşında Charlotte Buff’a duydugu aşkı ölümsüzleştirdigi eseri Genç Werther’in Acıları’nda üçüncü şahsın iç dünyasına eğiliyor. Werther’in doğayla bütünleştiği küçük bir kasabadan arkadasına yazdıgı mektuplar, yavaş yavaş üzerine çöken çaresizlik bulutlarının onu tek çözüm olan intihara nasıl sürüklediğini anlatıyor. Çok sevdigi Charlotte’un Albert’le nişanlı
oldugunu öğrenen Werther, sınırları çizilmemiş bir arkadaşlık ilişkisiyle ikisine de yakınlaşır. Charlotte ikisi için de koruyucu bir melek gibidir. Fakat kısa süren büyü Werther’in Charlotte’a asla sahip olamayacagını anlamasıyla bozulur. Werther kendi deyimiyle Charlotte’u serbest bırakmak için kendi hayatına son verir. Werther’in başına gelenler aşkın başlarda ne kadar uysal ve huzurlu, karşılıksız kaldığında ise ne kadar tehlikeli olacağını gösteriyor gibidir.

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 9