Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Dr. Jekyll ve Bay Hyde PDF Yazdır e-Posta

 

KitapAdı

 

 

BU ESERE İLİŞKİN PODCAST MEVCUTTUR. DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

"Dönüşüm başlıyordu; acı her yerini sarıyor, gözlerinden öfke, acı ve yakarış kıvılcımları saçılıyordu. O ana tanıklık etmiş olsaydınız inanın ki, bir daha aklı selim günlerinize dönemezdiniz. işin kötü yanıysa, bu dönüşümün yalnızca fiziksel olmayışı idi. Saf iyilik ve saf kötülük ayrışıyor, yaşam kaosa tanıklık ediyordu..."

Bu paragraf, Robert Louis Stevenson'ın ölümsüz eserinden bir alıntı değil, yalnızca eserin bende çağrıştırdıkları, ancak çağrışımlar bununla sınırlı değil. Bu kadar kısa bir eserde bir yazar böylesine bir düşünceyi bu derece somut bir şekilde nasıl ifade edebilmiş, insan hayret etmekten kendini alamıyor.

 

Bu eser, kesinlikle okunması gereken, eserin yaratılışından bu yana yanlış anlaşılmış baş yapıtlardan bir tanesi. Daha önce sitemizde tanıtımını yaptığımız Frankenstein gibi hep bir canavar öyküsü olarak anılmış ve bilinmiştir (Kimbilir bu durum belki de bizim toplumumuz için bu şekilde olagelmiştir).

Günlük hayatta kullanımlara konu olan bu eseri belki okumadan biliyorsunuz, ya da bildiğinizi sanıyorsunuz. Her iki halde de bir kez daha okumanızı salık veririm. İnsan ruhunun derinliklerine inen, viktorya dönemi eserlerinin tipik özelliği olan, anlatılan hikayenin simgesel olma özelliğini de barındıran bir başyapıt.

Bu kitabı, İthaki yayınlarından çıktığında okumuştum. Kitabın genelini beğenmek ve tek solukta okumakla birlikte (118 sayfa), notlarıma tekrar bir göz attığımda görüyorum ki özellikle eserin son bölümünü (Dr. Jekyll'in olayla ilgili tüm açıklaması) çok beğenmişim.

Eserin özeti ve derinliği hakkında önemli bir ipucu verecewk aşağıdaki paragrafı dikkatinize sunuyorum:

"İnsan benliğinin tek değil, çift olduğu gerçeğini kısmen keşfettiğimde karaya oturmuş bir geminin enkazına dönmüştüm. Çi diyorum, çüünkü benim bilgilerim henüz bu noktanın ötesine geçemedi. Beni başkaları izleyecek. İleride benim çalışmalarımı geliştirecek bir bilimadamı çıkıp bu iddiaları çok daha öteye varıdrabilir, kimbilir! Eğer düşündüklerim doğruysa, sonunda varılacak gerçek, insanın içinde değişkenliği, uyumsuzluğu ve bağımsızlığı barındıran bir yaratık olduğudur. Ben kendi törel açımdan, kendimi incleyerek, insanın vicdanındaki ikiliği ayırt etmeyi öğrendim. Vicdanımda iyinin ve kötünün savaştığını gördüm, birinden biri olduğum söylenebilirse de aslında bu, her ikisi de olduğum içindir. Çok erken bir tarihtren beri, daha bilimsel çalışmalarıma bile başlamadan önce, böyle bir mucizenin haliyle kendimden geçiyordum; bu iki yönümü birbirinden ayırma hevesi beni coşturuyordu. Her biri yarı bedenlerde var edilebilirlerse, hayatın bu çekilmezliği ortadan kalkacaktı; kötü olan, yaptıklarının ardından vicda azabı çekemyerek yoluna devam edebilecek; iyi olan da yüce amaçları doğrultusunda, ieytani ikizinin elinde çektiği cefa ve pişmanlığa saplanmadan kendisine mutluluk veren iyi işleri yaparak, yoluna devam edip yükselebilecekti. İnsanın bahtını karartan, bu iki zıttın aynı ruhta bulunması, durmadan çatışmasıydı. O zaman nasıl ayrılacaklardı?"

Ne OkusamEser sayısız baş yapıtı andırmakla beraber, burada temel olarak birkaç eserden bahsedeceğim ve okumanızı tavsiye edeceğim.

- Değişim: Franz Kafka'nın tüyler ürpertici bir hayal gücüyle doğa üstü bir sahneyi tasvirlerdiği bu öykünün görünen yüzü sadece buzdağının su üstünde kalan kısmı. Derinlere indikçe soru ve sorgunun derinliği okuyucuyu beyin fırtınaları arasında yitip gitmenin sınırına getiriyor. Değişim de Dr. Jekyll'ın başına gelen dönüşümün bir benzerini anlatıyor. kurban adı: Gregor Samsa

- Frankenstein : her ne kadar bir dönüşüm öyküsü olmasa da, Tanrı rolüne soyunan, insanı yeniden yaratmaya çalışan bir doktorun ve başına gelenlerin hazin öyküsü. Bu eser de yılllar yılı sadece bir korku öğesi olarak kullanılmışken, aslında Mary Shelley'nin insanın derinliklerine daldığını ve yaratılışın sırlarını ve sınırlarını nasıl zorladığını/ sorguladığını gözleyebileceğiniz Frankenstein ve onun yaratığı sizi bekliyor.  (TIKLAYIN)

- Bozkır Kurdu : Herman Hesse, İnsanı çözümlerken, Stevenson'un bir adım ötesine geçiyor ve insanı siyah beyaz, iyi kötü şeklinde ayırmanın ötesinde renk skalasının her bir renginde bir yolculuğa çıkarıyor. Ne aslan ne sırtlan, ne serçe ne kartal... tüm hayvanlar alemi...

- Dorian Gray'ın Portresi: Oscar Wilde'ın ruhu ayrıştırdığı bu eserini de hatırlatmadan geçemeyeceğim... Bu arada bu kitabın çizgi romanı da yine NTV yayınlarından çıktı ve nacizane bu çizgi romanın da oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.

Çizgi RomanNTV yayınları yine yapacğaını yaptı ve böylesine bir eserin çizgi romanını da büyük bir başarıyla Türk okurlarıyla buluşturdu. Eseri uyarlayan ve çizimleri yapan isimler:
"Andrzej Klimowski" ve "Danusia Schejbal" çevirisi ise "Kutlukhan Kutlu"ya ait olan bu çizgi roman, Stevenson'un kara hikayesini "olur da bu kadar mı güzel olur" dedirtecek şekilde resmediyor. Şahsen çizgi romanların, hayal gücünü örselediğini, zira insanı belli kalıpların içine soktuğunu düşünmüşümdür, ancak bu eserde çizerler öyle büyük bir iş yapmışlar ki, çizimlere baktıkça, Stevenson'un tasvirlerini daha da fazla canladırıp, daha da fazla kendinizi kaptırıyorsunuz. Eserin geçtiği dönem ingilteresinin soğuk, puslu ve esrarengiz ortamında yitip gidiyorsunuz adeta...

Bu çizgi romanı edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ne izlesem

İşte burası biraz karışık, zira bu eserin o kadar çok uyarlaması var ki! Burada birkça tanesine bağlantı vereceğim. Bu bağlantılar arasında bir tanesi çok hoşuma gitti. Bu sitede, eserin 2006 yılında yapılan çok ama çok kötü bir uyarlaması, güzel bir dille yeriliyor.

http://www.channels.com/episodes/show/7445283/Necro-Critic-Dr-Jekyll-and-Mr-Hyde-2006-

1941 yılı uyarlaması detayları için TIKLAYINIZ

2008 yılı uyarlaması detayları için TIKLAYINIZ

Bağlantılar

 Bu sayfayı ekleyin...
Attachments:
Access this URL (http://www.planetebook.com/ebooks/The-Strange-Case-of-Dr-Jekyll-2.pdf)http://www.planetebook.com/[Dr. Jekyll ve Bay Hyde'in orijinal metni için tıklayınız]1701 Kb
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2010-09-13 14:23
Bu kitabı ilk okuduğumda da çok sevmiştim. NTV yayınlarından çıkan çizgi romanı gerçekten çok beğendim. Çizimler gerçekten karanlık ve etkileyici. Herkese tavsiye ederim...
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile