Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Çavdar Tarlası Çocukları PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

Salinger, küçük bir çocuğun yaşam alanında yetişkinler tarafından belirlenmiş koşul ve kurallara adaptasyonunu konu etmiştir eserine. Kural tanımaz ve hiçbirşeyi umursamaz görünen Holden karakteri biçilmiş kaftandır dile gelmek için. Bu çocuk ki sınıfta bıraktı diye öğretmenini teselli eder

?Bakın efendim ,siz benim için üzülmeyin, yalnızca bir dönemden geçiyorum. Herkes böyle dönemlerden geçer değil mi??

Alt üst eder Salinger tüm kuralları küçük bir çocuğu vucuda getirerek. Holden bir hayal kurdurur.
?Her neyse,hep büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta- yetişkin hiç kimse yani_ benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum, nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken ben bir yerlerden çıkıyor onları yakalıyorum. Ben çavdar tarlasında çocukları yakalayan bir olmak isterdim. Çılgın bir şey bu biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim?

Artık doğruluğunu bile sorgulamaz olduğumuz yaşam kurallarına adapte olamayan; huzur arayan ama diğer taraftan kesinlikle bulamayacağını da bilen bir çocuktur Holden;

? ......... sorun da buydu işte. Asla güzel ve huzurlu bir yer bulamıyordunuz, çünkü böyle bir yoktu. Var sanıyordunuz, ama siz oraya varır varmaz, sizin

bakmadığınız bir sırada bir gizlice gelip, burnunuzun dibinde,?Seni...? diye yazıveriyordu. Sarınım öldüğüm zaman bile, beni bir mezara tıktıklarında başıma diktikleri taşın üstündeki ? Holden Caulfield? ile doğduğum ve öldüğüm tarihlerin hemen altında, ?Seni...? yazılmış olacaktır. Biliyorum bunu, gerçekten?

Holden, ?bak yavrucuğum bunun adı doğrudur? gibi yaklaşımlara karşı konulmaz bir direnç gösterir. Hiçbir şeyi olduğu gibi, kalıp halinde kabul edemez.

Deneyimlenmiş doğrularla ilgisi yoktur. Sürekli sorgulayan bir mekanizması vardır. Bu yüzden yükü ağırdır. Artık kaldıramaz hale geldiğinde ?ki olması gerektiği şekildedir- toplum onu destek almaya zorlar. Psikiyatrik tedaviye başlanır. Bu, yakın çevresinin normalleştirme çabasıdır. Doktoru sorar ?... okul açıldığında kendini derslere verebilecek misin?? O da inadına cevaplar ?Yani, bir şeyi yapmadan önce, ne olacağını nereden bilebilirsiniz ki?. Yanıtı belli bunun; bilemezsiniz. Yemin ediyorum, çok salakça bir soru bu?

Açıktır, hiç olunmamış kadar...

? ? böyle, tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan ?Tanıştığımıza memnun oldum,? demek beni öldürüyor. Ama, hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.?


Ve son söz ise herşeyi özetler
?Bir şeyi yapmadan önce, ne olacağını nereden bilebilirsiniz ki.?

Bağlantılar

http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6n%C3%BCl%C3%A7elen

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/01/100128_salinger.shtml

 Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2010-03-25 18:09
Yıllar evvel okuduğum ve çok beğendiğim bir kitabın içeriğini en can alıcı cümleleriyle özetleyen bir yorum.
Elinize sağlık.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-07-18 04:31
Bir arkadaşımın önerisi üzerine okuduğum bir kitaptı. Çok şaşaalı, eşsiz bir kitap olmamakla birlikte arasıcak olarak alınabilir:) Okuyacak yeni bir şeyler arıyorsanız, denenebilir. Yazarını da araştırırsanız normal bir tip olmadığını görebilirsiniz efendim.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile