Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Conan PDF Yazdır e-Posta

Kitap

70'li yılların ortalarında yayınlanmaya başlayan Conan serisinin gördüğü ilgi üzerine, yazar Roy Thomas, çevresindeki "sağlam" çizerlerin de yardımıyla, Conan'ın Vahşi Kılıcı (Savage Sword of Conan) serisini çıkartmaya karar verir. Esas amaç, Conan'ın yaşadığı Hiborya Çağı'nı daha geniş bir şekilde anlatmak ve o evreni biraz daha genişletmektir.


Başlarda, bu serinin göreceği ilgiden emin olamadıklarından iddialı çizerlerle çalışmak yerine daha mütevazi bir yol izlemeyi tercih ederler ve birlikte çalışmaya başladıkları ilk isim Barry Windsor-Smith olur. Kendisi çizgi roman dünyasında hatırı sayılır bir çizer olmasına rağmen, yarattığı Conan tiplemesi günümüzde bile eleştirilmekten kurtulamaz. Devamında sazı eline alan John Buscema, hepimizin aşina olduğu ve beynimize kazınmış olan Conan tipini yaratacaktır.

Bu kitapta Barry Windsor-Smith, Pablo Marcos, Ernie Chen ve John Buscema gibi büyük üstatların, Roy Thomas'ın eşsiz Conan yorumunu, tarihe geçecek bir şekilde çizgiye uyarlayışlarına tanık oluyoruz.

Robert E. Howard'ın bu eşsiz karakteri, barbarlığın ne kadar saf ve duru bir kültür olduğunu sürekli gözümüze sokuyor. Kendisi de Texas'ta mütevazi bir hayat süren Howard, sürekli ezilen bir çocuk olmanın verdiği hırsı, hayal gücüyle de birleştirerek, edebiyat ve çizgi roman tarihine geçecek bir karakter yaratmış ve aslında bu karakteri kullanarak, medeniyet kelimesinin, her türlü sahtekarlığa ve düzenbazlığa ne kadar açık bir kavram olduğunu da alt metin olarak sürekli vurgulamış.

Kızını, köle olarak, zengin bir tüccara satan fakir bir "şehir insanı"nı gördüğünde sarfettiği "Bir de benim ırkıma Barbar derler. Biz asla çocuklarımızı satmayız" cümlesi de bunun güzel örneklerinden biridir.

Howard'ın bir diğer yarası da, kendisini hiçbir zaman anlamadığını düşündüğü kadınlardır. Conan, kadınlara karşı çok nettir. Asla bir kadını kılıcıyla öldürmez ve zor durumda olan bir kadın -kim olursa olsun- mutlaka yardımına gider. Bu da onun en büyük zaafı olarak gösterilir. Diğer yandan, kadınlara güvenmez de. Onlar sadece ıssız ve uzun çöl gecelerinde, zamanın daha keyifli geçmesi için ona eşlik ederler. Bu şekilde de Howard?ın hayatı boyunca olmak istediği ama asla olamadığı bir altbenlik ortaya çıkmış olur.

Savage Sword of Conan serisi, Türkiye'de Marmara Çizgi etiketiyle yayınlanmaya başladı ve şu günlerde de serinin ikinci kitabı yayımlanıyor.

Yazar

Robert E. Howard
1906-1936 yılları arasında yaşamış Amerikalı yazardır. En önemli eserleri arasında Conan, Red Sonja ve Solomon Kane yer alan fantastik edebiyat'ın büyük ustalarından Robert E.Howard genç yaşında intihar etmiştir. Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yazarın resmi sitesi:
http://www.conan.com/

Robert E.Howard vakfı için tıklayınız.Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.