Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Cumhuriyetin İlk Yüzyılı PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: İlber Ortaylı - İsmail Küçükkaya

Yayın evi: Timaş

29 Ekim 2012... Cumhuriyet bayramı kutlamalarına gölge düşüren saçma sapan olayları izler, bir yandan kaygılanır, bir yandan öfkelenirken, bir televizyon kanalında İsmail Küçükkaya ile yapılan söyleşiye denk geliyorum. İsmail Bey, Cumhuriyetimiz hakkında, rejim hakkında ferahlatıcı bir konuşma yapıyor, bir parça da olsa hafifliyorum. Sonra İsmail Bey, İlber Ortaylı ile sohbetlerden oluşan kitaptan bahsediyor. "1923 - 2023 Cumhuriyetin İlk Yüzyılı" Birkaç gün sonra kitabı keyifle okumaya başladım. (Kitabı okudukça İlber Ortaylı'nın kendine has ses tonu ve ifadeleri gözümün önüne geliyordu...)

Öncelikle kitabın çok rahat okunur bir kitap olduğunu ifade etmek gerek, zira İsmail Küçükkaya ve İlber Ortaylı sohbet ediyormuş da biz de onlara kulak misafiri oluyormuşuz gibi kaleme alınmış. Bu kitap için 1923 - 2023 temelinde tarih sohbetleri demek yanlış olmaz sanıyorum. Ve hemen belirtelim ki bu kitabı okuyarak, bahsi geçen dönem hakkında tafsilatlı bir bilgi almak söz konusu değil, zaten kitabın misyonu da zannımca bu değil. İlber Ortaylı'nın, dalgaları azgın, engin tarih denizinde bizlere bir fener ışığı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kitap toplam yedi ana bölümden oluşuyor. 1923'e giden yol ile başlayıp, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes ile yola devam ediyoruz, Karışıklıklar Devri Özal ve Erdoğan üzerinden devam ediyor. Sonrasında ise bir tarihçinin geçmişin izlerini takip ederek geçmişe bakışını ortaya koyduğu 2023'e doğru Türkiye ile kitap son bulunuyor. Özellikle İlbet Ortaylı'nın isabetli ve keskin  tahlillerini (hukuk, eğitim, tarih üzerine) okumak hem bilgilendirici hem de acı verici...

Ne Okusam

İlber Ortaylı'nın "İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı" tavsiyelerimizin birincisi.

"Bugünkü Türkiye'nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür. 19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur."

Cumhuriyet'in kurucusu Atamız Mustafa Kemal Atatürk'ü bir yabancının gözünden görmek isterseniz, öncelikli olarak,

Lord Kinross - Atatürk (Orijinali için) ve

Fabio L. Grassi'den Atatürk tavsiyelerimiz arasında yer alır.

Demokrasimizin İsmet Paşalı Yıllar da yine Metin Toker'in kaleminden o döneme kapsamlı bir bakış açısından ilgi çekici olabilir, tabi baskısını bulabilirseniz.

Her ne kadar aynı yapı içerisinde olmasa da Gelecek Yüzyıl kitabı Dünyanın geleceğine bir projeksiyon sağlaması açısından okunabilir kitaplar arasında sayılabilir.

Gelecek 100 Yıl - George Friedman "Dünyaya rasyonel bir gözle bakan kişiye, dünya rasyonel bir bakış açısı sunar. Bu ilişki karşılıklıdır." George F. Hegel Kitap toplam 13 bölümden oluşuyor ve ana başlıklar halinde adım adım 100 yılı tamamlıyor.

İlber Ortaylı hakkında Vikipedi bilgisi için TIKLAYIN

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile