Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Cesur Yeni Dünya PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Aldous Huxley
Yayın evi: İthaki

Bir anti - ütopya olan Cesur Yeni Dünya'nın penguen yayınlarından çıkmış baskılarından bir tanesini Londra'dan bir köprünün altında ucuza bulduğumda sevinnmiş ve almıştım. Son okudukça aldığıma daha da çok sevindim, zira Huxley kalemini ve zakasını öylesine kıvrak bir şekilde kullanmıştı ki, yaşadığı dönemi dikkate alarak geleceğe projeksiyon tutmuştu. Bunu yaparken kullandığı ifadeler ve hayal gücü o kadar güçlü ki, kitabın her sayfasında karamsar havayı adeta içinize çekiyorsunuz; Kitabın son satırına dek.  Uygar olarak adlandırılandan vahşiye uzanan bir öykü...

Sınıflandırılmış toplum (toplumun geneli için gerekli, yerini kabullenmiş), Nüfus planlanması (ya da kontrollü ölüm), bilinçli eğitim ve eğitiminde tecrübenin hak ettiği yeri alması, seksin doğlallığı ve herşeyin kontrol altında tutulduğu bir yaşam biçimi... Bu satırları okudukça belki de "Büyük Birader"i hatırlayacaksınız ve diyeceksiniz ki, bu eserin özgünlüğü nerede? Ben de diyeceğim ki, Huxley bu eserini, Orwell'in 1984'ünden çok önce, 1931 yılında kaleme aldı. Gelin görün ki, 1984, Cesur Yeni Dünya'dan çok daha popülerdir.

 

Huxley bu kitabının üzerinden 30 yıl geçmesinin ardından, Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret adlı eserini yayınlıyor. Aslında, kendi öngörülerinin doğruluğunu kaleme alıyor. Aradan geçen yirmi yılda dünya 2. Dünya Savaşını ve özellikle de Hitleri görmüştür. Huxley, bu eserinde de son yirmi yıldaki gelişmeler ışığında ortaya çıkan tabloyu Cesur Yeni Dünyanın dışına çıkarak, objektif bir şekilde gözden geçiriyor.

Kendisinden yıllar sonra, Cesur Yeni Dünyada yapmış olduğu çıkarımların, örneğin dünya nüfusuna ilişkin öngörünün nasıl da doğru olduğunu görüp de şaşmamak elde değil! Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Arka Kapaktan:

Uzak gelecekte, dünya denetçileri nihayet ideal toplumu yaratmışlardır.Tüm dünyaya yayılmış laboraturvarlarda genetik bilimi insan ırkını kusursuzluğa ulaştırmıştır. Alfa-artı mandarin sınıfından, ayak işlerini yapmak üzere tasarlanmış olan epsilon-eksi yarı moronlara kadar insanlar, önceden belirlenmiş rollerine seve seve razı olmaları için yetiştirilir ve eğitilirler. Fakat londra kuluçka ve şartlandırma merkezi'nde Bernard Marx mutsuzdur.

Yalnızlık için duyduğu özlem, zorunlu cinsel özgürlüğün bitmek bilmeyen hazlarından duyduğu hoşnutsuzluk, kaçma duygusunu güçlendirir. Eski, ilkel yaşama biçiminin hala sürdürüldüğü az sayıdaki vahşi ayrı bölgelerinden birine yapacağı ziyaret derdine çare olmasa da dönerken beraberinde londra'ya getirdiği "vahşi", teknik uygarlık'ı farklı bir gözle değerlendirir, onlara neleri kaybettirdiklerini hatırlatır. Modern klasiklerden biri olan cesur yeni dünya, hem geçmişten geleceğe hem de gelecekten bugüne bir çağrı... Çağrılara açık olanlar için...

Ne Okusam

Söz konusu olan anti - ütopyalar olunca aklıma özellikle birkaç eser geliyor:

- Biz (MIY) Yevgeni Zamyatin (Kollektif içinde eritilip oyk edilen bireyin başkaldırısı mümkün mü? Karanlık bir son mu "biz"i bekleyen? Baskılar altında bir yazar Zamyatinden klasik bir eser.)

- 1984 George Orwell (Her ne kadar Zamyatin'in Biz ve Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sının bir tekrarı niteliğinde de olsa, Dünya'da en çok bilinen bu eseryi görmezden gelmek hata olacağından, burada tavsiye etmeden geçemiyoruz.)

- Fahreneit 451 Ray Bradbury (Alevlerin sıcaklığı ve nefreti altında bilinçli olarak ezilen ve yok edilen bir gelecek. Karamsar bir kızılllık)

- Son olarak, yukarıdaki üstatlara ilham kaynağı olmuş bir yazar olan H.G.Wells'e gönderme yapmadan geçemeyeceğiz. Wellls'ten bir başyapıt: Zaman Makinesi

- Ayrıca, yazarın, yukarıda da bahsettiğimiz Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret adlı kitabını mutlaka tavsiye ederiz.

Ne İzlesem

1956 yapımı bir 1984 filmi var, ancak bulabilir misiniz bilinmez? Tıklayınız.

Cesur Yeni Dünya adlı eserin filminin çekildiği söylentileri ortada dolansa da, bu filmi izlemek için IMDbdün'ye göre 2011 yılını beklemek gerekecek.

Büyük Birader izliyor hissiyatı veren bir George Lucas filmi de: THX 1138

Yazar

Aldous Huxley - 1894 - 1963

Ada, Cesur Yeni dünya, Krom Sarısı, Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret, Ses Sese Karşı gibi kitapların yazarı. Yazar hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile