Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Beatrice'ten Sonra Birinci Yüzyıl PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Beatrice'ten Sonra Birinci Yüzyıl
Yazar adı: Amin Maalouf
Yayınevi: YKY

Beatrice’in doğumu, tarihte bir referans noktası, tıpkı milat gibi. Amin Maalouf bu kitabında yarattığı ve belki de öngördüğü olaylar dizisi ile MÖ ve MS kavramlarına alternatif yeni bir takvim başlatıyor; öyle olaylardan bahsediyor ki dünya yeni bir döneme giriyor, üstelik bahsettikleri hiç uzak ya da  gerçek dışı değil. Bu bir ütopya kitabı değil elbette ancak yaşattığı duygu ve sonu itibariyle Maalouf’un bu romanının kara bir ütopyadan eksiği yok ancak fazlası var denebilir. Roman çok sayıda kişiyi derinlemesine ele almak yerine, genel olarak olaylara ve geniş insan topluluklarının davranışlarına, toplumların psikolojilerine odaklanıyor. Yazar, yarattığı kahramanların yaşamları üzerinden olayları gelişiriyor, aydın bir azınlığın dilinden toplumun düşüncelerini anlamamıza yardımcı oluyor. Romanın ana kahramanları özetle şöyle:
Anlatıcı – Böcek Bilimci, Profesör
Clarence – Gazeteci, anlatıcının eşi
Beatrice – Anlatıcı ve Clarence’ın kızı
Andre Vallauris – Anlatıcının çocukluk arkadaşı, akıl hocası, vaftiz babası
Emmanuel Liev – Andre’nin dostu ve Bilgeler Şebekesi’nin başkanı

Özellikle ataerkil ve gelişmekte olan toplumlarda, erkek çocuk sahibi olmak bu kadar önemliyken, birisi size bunun çok kolay bir yolu olduğunu söylese ne yapardınız? Kitap her ne kadar anlatıcının Kahire’deki bir konferansı sırasında başına gelen, bokböceği ismi ile bilinen ve Mısır tarihinde çok önemli simgesel yeri olan bir böcek ile ilişkili bir olayla başlasa da, asıl gelişmeler anlatıcı ile Clarence’ın karşılaşması sonrasına rastlıyor. Anlatıcının başına gelen olayın, görünmez tehlikenin ilk ipuçlarından birisi olduğunu sonraları hikaye ilerledikçe anlıyoruz.  Dünyanın kötü bir sona doğru hızla ilerlediği yüzyıl, anlatıcı ve Clarence’ın kızları Beatrice’in doğumu ile başlıyor. Beatrice’den sonra birinci yüzyıl... İlerleyen teknoloji, bazı bilim adamlarının yaptığı önemli çalışmalar, bu çalışmaların bazı aç gözlü kişiler ve ilaç şirketleri tarafından gizlice kullanılması, el altından satılan sözümona ilaçlar, dünya nüfusunda yaşanmaya başlanan onarılamaz anromallikler ve tüm bu hikayenin peşinden koşan bir gazeteci, bir böcek bilimci ve arkadaşları bize Beatrice’den sonra ilk yüzyılın gelişimini anlatıyor.

Amin Maalouf, yukarıdaki olay örgüsü içerisinde okuyucusuna sürü psikolojisini, medyanın gücünü, insanların bencilce davranışlarını, gelişmiş toplumların az gelişmiş toplumlara olan bakışını, tüm dünya ülkelerinin nasıl bir bütünün parçaları olduğunu ve bir taraftaki sorunun nasıl dönüp dolaşıp diğer tarafı da vurduğunu incelikle ve ustalıkla anlatıyor.
Kitap, Yapı Kredi Yayınlarından 167 sf’lık son derece keyifli bir okumalık olarak piyasaya sürülmüş.

Ne Okusam

Yazarın bir diğer kitabı olan Semerkant'ı kesinlikle tavsiye ederiz.

"...iki adam karşılıklı meydan okuyarak uzun uzun bakıştılar, sonra galip emretti:
- Yere dört kazık çakın, bunu kollarından bacaklarından bağlayın, sonra da bedenini dört parçaya ayırın !
Yusuf karşısındakini tepeden tırnağa süzdü aşağılayarak ve haykırdı:
- Erkek gibi savaşmış birine böyle muamele reva görülür mü?
Alparslan cevap bile vermedi, başını çevirdi. Tutsak onu azarlar gibi seslendi:
- Hey karı kılıklı, sana sesleniyorum. "

"Yaşam soluğumuzun kaynağını soruyorsun
Çok uzun bir hikayeyi özetlemek gerekirse
Derim ki çıkmış ummanın derinliklerinden
Sonra umman yutuvermiş onu yeniden."

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile