Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Budo PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar: Morihei Ueshiba
Yayınevi: OKYANUS

Tüm aikidokaların ve yola kendini adamış olanların, savaş sanbatına merak duyanların, ilk elden, bir ustadan, yenilmez savaşçıdan mutlaka okumaları gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz, Budo'nun. O'sensei Ueshiba'nın öğretisini, hayatını, aikidoyu, savaş sanatını kısa ve öz bir şekilde yorumladığı, fotoğraflarla anlattığı bu kaynak kitap kesinlikle kaçırılmamalı.

Arka kapaktan:

"Budo, 1938'de Morihei usta ellibeş yaşında ve hem fiziksel hem de zihinsel anlamda hayatının olgunluk dönemindeyken yazılmış ve yayınlanmıştı. Bu, Morihei'nin kendi tekniklerini bizzat fotoğraflarla gösterdiği tek kitaptır ve felsefesini geniş şekilde anlattığı birkaç açıklamasından birini içermektedir.
Elli yıldan uzun bir süre önce tamamen farklı bir çağda yazılmış olmasına rağmen, Budo -bütün diğer gerçek klasikler gibi- zamana bağlı olmayan, güncelliğini yitirmeyen bir niteliğe sahiptir. Eski imparatorluk zamanına ait birkaç referans ve bazı eski kelimeler dışında, metnin büyük büyümü güncelleştirilmiştir. Morihei'nin mesajı, Budo'nun yıllar boyunca sürekli kalan aydınlanma, huzur, uyum, gerçek,erdemlilik ve güzelliğe acılan ruhsal bir yol olduğudur. 1942'de olgunluğa ulaşan Aikido'nun öğretisi, Budo'da anlatılan prensip ve tekniklere dayanmaktadır.
Metnin kendisi, benzeri olan diğer metinlerdeki gibi kısa ve şifreli olmasına rağmen Budo/Aikido savaş sanatının ruhunu taşıması ve daha yaşarken efsaneleşmiş bir ustanın yaşam öyküsünü içermesi bakımından eşsiz bir kaynaktır."

Ne Okusam

1. Tao Te Ching - Lao Tse: Yol hakkında söylenecek ne varsa bu kitapta. Fazla söze gerek yok. Bir alıntı yapalım:

"hep hiçlikte kalanlar görür onun özünü,
hep varlıkta kalanlar görür onun yüzünü..."

2. Savaş Sanatı - Sun Tzu: Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar yanan bir meşale, hala yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

"Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir."

3.Beş Çember Kitabı: Büyük kılıç ustası Miyamoto Musashi'den Beş Çember Kitabı.

4. Dolmuşa binme ve dolmuştan inme sanatında zen - Cem Şen: Bir üstadımızdan/hocamızdan Yol'a dair bir eser...

5.Tao Sessizdir - Raymond M. Smullyan:

"Eğer Lao Tzu olsaydım, bu yazının sonuna, Taocu felsefenin özü olduğuna inandığım şu sözleri eklerdim:

Bir bilge uykuya daldığında,
Ne böyle yapması gerektiği için
Ne de böyle olmasını istediği için
Yalnızca uykusu geldi için uyur."

6. Görünmez Hedef - Suavi Kendiroğlu : Yazımızın başında alıntı yaptığımız, uzakdoğudan 50 savaş hikayesinin derlendiği bu güzel derlemeyi kesinlikle tavisye ederiz. Birbirininden güzel ve özlü hikayelerin derlenmesi hususunda Suavi Kendiroğluna teşekkürü borç biliriz.

Yazar

Ueshiba hakkında detaylı bilgi için WIKIPEDIA

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile