Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Beş Çember Kitabı PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Beş Çember Kitabı
Yazar adı: Miyamoto Musashi
Yayınevi: Anahtar

"Kaybettin!" dedi Musashi.

"Nasıl?..."
"Kını yere fırlattın. Yenildin. Artık kılıcı kınına süremezsin. Geleceğini yok ettin. Dövüş bitti."
...
Derler ki, Kojiro kılıcının gücüne ve yeteneğine güveniyordu. Musashi ise zekasına. İki rakibin arasındaki fark bundan ibaretti.
(Görünmez Hedef - Suavi Kendiroğlu Sf.139 - Sasaki Kojiro adlı hikayeden)

Savaş sanatı üzerine, kılıç ustalarının (kensai) tartışmasız en büyüklerinden Miyamoto Musashi tarafından kaleme alınmış "Beş Çember Kitabı - Go Rin No Sho", "yol"un öğretilebilir kısmına dair bulunmaz bir kaynak.

Eser, adından da anlaşılacağı üzere beş kitaptan oluşuyor:
> Toprak Kitabı
> Su kitabı
> Ateş kitabı
> Rüzgar kitabı
> Boşluk kitabı

 


Anahtar yayınevinden çıkan bu strateji kitabı, eseri Japonca aslından İngilizce'ye çeviren Victor Harris'in uzunca ama oldukça keyifli önsözü ile başlıyor. 33 sayfalık bu bölümde, Musashi'nin hayatı, eserleri (tablolar), zen ve kendo üzerine birtakım açıklamalar bulunuyor. Savaş sanatları, zen budizmi ve resim konularıyla ilgilenenler bu kitabın sadece giriş bölümünü bile oldukça etkileyici ve değerli bulacaklardır diye düşünüyorum.

Beş Çember Kitabının kendisine gelince, bu kısım kesinlikle oldukça etkileyici ve yol gösterici nitelikte bir anlama sahip. Bahsi geçen yalnızca kılıcın ve savaşçının yolu değil, aynı zamanda hayata karşı sergilenecek duruş, takınılacak tavırdır. Günümüzde Sun Tzu'nun Savaş Sanatına nasıl bir anlam ve önem yükleniyorsa, Musashi'nin Beş Çember Kitabı da en az  o kadar önemlidir.

Kitaptan birkaç alıntı yapmadan evvel, yukarıda da bahsettiğim giriş bölümünde Musashi'nin suluboya ve mürekkeple yaptığı çalışmalarını veya tahta oymalarını görüp de bunların 60'dan fazla duelloyu kazanmış bir samuray/roninin kılıcından damlayan kan değil de fırçadan yayılan mürekkep olduğuna şaşmamak elde değil. 

Gerçekten özü vermeye çalışan, bir ustanın deneyimlerini paylaştığı bu eserden uzun uzun alıntılar yapmaktansa toprak kitabından, Musashinin ağzından beş kitabında anlatıldığı kısmı aşağıya alıntılayarak sizlerde kitap hakkında biraz merak uyandırmaya çalışacağım:

Toprak kitabı: "Yalnızca kılıç oynatmakla gerçek Yol'u kavramak, zordur. En küçük şeyleri ve en büyükleri, en sığ olanları ve en derinleri bil. Toprağa çizilmiş düz bir yol gibi bu ilk kitaba toprak kitabı denmiştir. "

Su kitabı: "Su temel olduğunda ruh, suya benzer. Su kabın şeklini alır, kimi zaman bir damladır o, kimi zamansa öfkeli deniz. Suyun rengi duru mavidir. Ichi okulunun şeyleri bu kitapta durulukla sergileniyor."

Ateş kitabı: "İster küçük olsun ister büyük, ateşin ruhu ürkütücüdür, muhaberelerinki de öyle... büyük olanı algılamak kolaydır, küçük olanıysa zor. Kısası, çok sayıda insanın konum değiştirmesi zordur çünkü hareketleri kolaylıkla öngörülebilir. Bireyse kolaylıkla fikrini değiştirebilir..."

Rüzgar kitabı: "Başkalarını tanuımaksızın kendini tanımak zordur. Her Yol'un yan yolları vardır. Gelenek (Rüzgar) kitabında, başka okullarda stratejiden ne anlaşıldığını açıkladım."

Boşluk kitabı: "Boşluk'tan başı ve sonu olmayanı kastediyorum. Bu ilkeye ulaşmak, ilkeye ulaşmamak anlamına gelir..."

Son bir not: eserde bahsi geçen beş kitap içerisinde en etkileyici olanın "boşluk kitabı" olduğu kanaatindeyim. Zenden bir deyişle yazıma son veriyorum:

"Bir şeyi faydalı kılan içindeki boşluktur."

 

Ne Okusam

Söz konusu olan savaş sanatı, kılıç ustası ve felsefe olunca okunmak üzere akla o kadar çok kaynak geliyor ki, bu listeyi buraya dökecek kadar ne vaktimiz ne isteğimiz var. Onun yerine ilk anda aklımıza gelen bir kısım kitabı sizlere tavisye etmek isteriz:

1. Tao Te Ching - Lao Tse: Yol hakkında söylenecek ne varsa bu kitapta. Fazla söze gerek yok. Bir alıntı yapalım:

"hep hiçlikte kalanlar görür onun özünü,
hep varlıkta kalanlar görür onun yüzünü..."

2. Savaş Sanatı - Sun Tzu: Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar yanan bir meşale, hala yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

"Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir."

3. Budo - Morihei Ueshiba -Aikido'nun kurucusu O'sensei Ueshiba'dan yol gösteren bir eser.

"Yol, fazlasıyla geniştir."

4. Dolmuşa binme ve dolmuştan inme sanatında zen - Cem Şen: Bir üstadımızdan/hocamızdan Yol'a dair bir eser...

5.Tao Sessizdir - Raymond M. Smullyan:

"Eğer Lao Tzu olsaydım, bu yazının sonuna, Taocu felsefenin özü olduğuna inandığım şu sözleri eklerdim:

Bir bilge uykuya daldığında,
Ne böyle yapması gerektiği için
Ne de böyle olmasını istediği için
Yalnızca uykusu geldi için uyur."

6. Görünmez Hedef - Suavi Kendiroğlu : Yazımızın başında alıntı yaptığımız, uzakdoğudan 50 savaş hikayesinin derlendiği bu güzel derlemeyi kesinlikle tavisye ederiz. Birbirininden güzel ve özlü hikayelerin derlenmesi hususunda Suavi Kendiroğluna teşekkürü borç biliriz.

Ne İzlesem

Miyamoto Musashi'nin hayatını anlatan Samurai serisi (Hiroshi Inagaki - Yönetmen, Başrolde Toshiro Mifune) gerçekten izlenmeye değer. Eğer aksiyon arıyorsanız, baştan söyleyelim, bu filmler aksiyondan daha çok Musashi'nin hem içsel hem de fiziksel yolculuğunun bir hikayesi niteliğinde.İzlemek için Tıklayınız

Ne Görsem

Musashi'nin eserlerinin de içinde yer aldığı uzakdoğu suluboya eserlerini görmenizi şiddetle tavsiye ederiz...

Tıklayınız...

Suluboya üzerine WIKIPEDIA... Tıklayınız.

Yazar

Büyük kılıç ustası (kensai) Musashi hakkında detaylı bilgi Wikipedia'dan bulunabilir.  Tıklayınız

Miyamoto Musaşi (宮本 武蔵 c.19 Mayıs 1584 ya da 13 Haziran 1645), ergenlik döneminde Miyamoto Bennosuke ya da Miyamoto Musana, ünlü Japon kılıç üstadı. Tarihte en yetenekli kılıç üstadları arasında yer aldığına inanılır. Çok genç yaştan itibaren girdiği birçok düello sayesinde kılıç kullanımı konusunda efsane haline geldi. Hiyoho Niten İçi-riyu veya Nito Riyu stilinin babasıdır. Strateji, taktik ve felsefe hakkındaki Beş Çember Kitabı (Go Rin No Şo), bugün bile birçok kesim tarafından okunmaktadır.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
+2 # 2012-10-14 15:11
teşekkürler kitapları yayınladığınız için
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile