Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Bizans Sultanı PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Selçuk Altun

Yayınevi:Sel Yayıncılık

Constantinapolis’in düşmesinden 555 yıl sonra…
Bizans okumaları için yeterli miktarda kitap topladıktan bir ay sonra Ankara Kitap Fuarı’nın basık havası altında gezerken rastladım ve külliyata katmadığıma şaşarak arkasını çevirdim Bizans Sultanı’nı. Ve hiç düşünmeden cebimden çıkardığım parayla bedelini ödeyerek yürüdüğüm yerde arka kapağını tekrar okuyordum. Topladığım tarih kitapları içinde Kral Byzas’ın kurduğu ülke üzerine Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası romanından sonra ve ona yakın bir zamanda farklı bir işleyiş ile Bizans polisiyesi elime geçmişti.

 

Her polisiye gibi hemen içine çekmese bile konu eğer sizi cezp ediyorsa sizi sürükleyecek bir kitaptır. Bir eksikle… Bu eksik polisiye romandan bir beklenti üzerine ne kadar bir eksiklik kabul edilebilir bunu okuyucuya bırakıyorum.  Tüm polisiyeler gibi ilginç olan konunun yarattığı sürpriz dışında bir iki klik noktası dışında her sayfasında bir sürpriz çıkartmayarak sade bir roman havasında sadece yazarın Constantinapolis tarihi üzerine çıkarımları insanı cezbedebilir. Bu yönüyle İstanbul Hatırası romanına da benzeyebilir.

 

Romanın ilgi çekici noktası belirttiğim gibi kurgusuydu. Konu Constantinapolis’in düşmesinden 555 yıl sonra Galata’da bir akademisyene uzanır. Tarih yazıcılarının kaldığı ikilemi tekleyerek roman kurgulanmış. XI. Konstantin’in fetih sırasında öldürüldüğü resmi kaynaklarda geçer. Ancak bazı tarihçiler onun Türklerin elinden kaçan bir Ceneviz gemisiyle kaçtığını yazar. İşte buradan 555 yıl sonra XI. Konstantin’in soyundan gelen şahsa ulaşılır. Aslında Bizans hala bir gizli örgütlenme olarak yaşamaktadır ve imparatorunun izini sürmektedir. Ve ulaştığı XV. Konstantin’dir…

Ne Okusam

Okunabilecekler:
Bizans - Judith Herrin
Bizans’ın Altınları – Mıchel Kaplan
Bizans’ta Kayıp Zaman Başka Bir İstanbul’un Öyküleri – Mehmet Coral
Bizans’ın Kısa Tarihi – Giles Morgan
Konstantiniye ve Ayasofya Efsaneleri- Stefanos Yerasimos

Ne Dinlesem

"Everytime the city falls"

“Everytime The City Falls”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi fetihin 550. yılını kutlarken karşımıza çıkan “anlamlı” bir eser: 550 yıl önce kaybedilen şehir için yazılmış bir ağıt. 1454 yılında Dufay tarafından yapılan bu parça Onur Türkmen tarafından düzenlenmiş ve albümde Türkmen makam sistemine uygun özel bir gitar kullanıyor. Parçanın girişyle başlayan gitar solo dinleyiciye kimi zaman bağlamayı anımsatıyor. 3:35′te parçaya giren nefeslilerden Okoshi’nin o puslu trompet sesi içinize işleyecek. Tıklayın

Yazar

Selçuk Altun
1950’de Şavşat-Artvin’de doğdu. 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi işletmecilik Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde 1974 yılında master’ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde, kitap ve kitabevleri üzerine kılavuz denemeler kaleme aldı, derleme ve seçkilerde çevirmenlik yaptı.

Romanları,

- Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir,

- Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca,

- Ku(r)şun Lezzeti ve

- Annemin Öğretmediği Şarkılar ilgiyle karşılandı.

Tıklayınız

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile