Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Biz PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Yevgeni Zamyatin

Yayınevi: Ayrıntı

Arka Kapaktan...

"Zamyatin'in getirdiği tartışma ise düşünen ve hayal eden insan için özgürlük ve mutluluğun özdeş kavramlar olduğudur. (...) Özgürlük mutsuzluğa gebe olmak zorunda değildir Zamyatin'de. Başkaldırmak, alışılagelmiş olanla mücadele etmek acı verir gerçi, ama "dünü bugün, bugünü de dün olarak yaşamak daha zordur." Zamyatin'in ütopyası kesintisiz bir mücadeledir, bugüne daima yarının gözüyle bakarak, kendi kurduğunu, kurumlaşmaya başladığı andan itibaren yeniden yıkarak sürdürülen bir mücadele. Ütopya, Zamyatin için bir ufuktur, ona sürekli olarak yaklaşılır, ancak varılamaz. "Vardık", teslim olmaktır, gerçek sorular ise "Neden" ve "Peki sonra ne olacak'tır?"
-Bülent Somay / Önsöz-

G. Orwell ve A. Huxley gibi yazarların öncüsü ve esin kaynağı olan Zamyatin, onlardan çok daha önce yazdığı 'Biz' ile totalitarizm tehlikesine işaret ederek, anti-ütopyayı radikal bir eleştiri silahına dönüştürmüştür. Bütünlüklü, bitmiş bir topluma karşı olan Zamyatin "Biz"de böylesi bir toplumun olumsuzluklarını anlatır. 26. yüzyılda geçen romanda insan
doğadan ve kendi "ben"liğinden koparılmış, "Biz"leşerek teknolojiye ve bürokratik devlete teslim olmuştur. Kişisellik yoktur... İnsanların adları değil, numaraları vardır. Saydam, cam duvarların arkasında yaşayan insanların her dakikası devletçe belirlenmekte, denetlenmektedir. Erkek ve dişi numaralar yalnızca, izin belgeleriyle önceden belirlenmiş sevişme saatlerinde birbirlerini ziyaret ettikleri zaman perdeleri indirme hakkına sahiptiler. Zamyatin "gerçek edebiyatın güvenilir ve gayretkeş görevliler tarafından değil, ancak aykırı ve asi ruhlular, çılgınlar ve hayalciler tarafından gerçekleştirilebileceğini" savunarak resmi görüşlere karşı çıkmış, kuşağının en radikal isimlerinden biri olmuştur.

 

Ayrıntı yayınlarından çıkan bu kitapla ilgili olarak bir de dip not düşmek isteriz. Kitabın yeni basımı Versus yayınlarından tekrar çıkmış olmakla kitapçılarda yerini aldı. Bilgilerinize...

Ne Okusam

- 1984 George Orwell (Her ne kadar Zamyatin'in Biz ve Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sının bir tekrarı niteliğinde de olsa, Dünya'da en çok bilinen bu eseryi görmezden gelmek hata olacağından, burada tavsiye etmeden geçemiyoruz.)

- Fahreneit 451 Ray Bradbury (Alevlerin sıcaklığı ve nefreti altında bilinçli olarak ezilen ve yok edilen bir gelecek. Karamsar bir kızılllık)

- Son olarak, yukarıdaki üstatlara ilham kaynağı olmuş bir yazar olan H.G.Wells'e gönderme yapmadan geçemeyeceğiz. Wellls'ten bir başyapıt: Zaman Makinesi

- Ayrıca, yazarın, yukarıda da bahsettiğimiz Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret adlı kitabını mutlaka tavsiye ederiz.

Ne İzlesem

Yukarıda bahsi geçen "Cesur Yeni Dünya" adlı eserin filminin çekildiği söylentileri ortada dolansa da, bu filmi izlemek için IMDb'ye göre 2011 yılını beklemek gerekecek.

Büyük Birader izliyor hissiyatı veren bir George Lucas filmi de: THX 1138

Yazar

Yevgeniy İvanoviç Zamyatin (Евгений Иванович Замятин) 1884 - 1937 arasında yaşamış Rus yazar... Yazar "Biz" adlı eserini Bolşevik devrimi sonrası, olayların baskısı ve gölgesinde yazmıştır. Yazarın hayatı ve yaşadığı dönem göz önünde bulundurulduğunda, baskının ve zorlukların yaratıcılık üzerindeki olumlu etkilerini yadsımak imkansız hale gelmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2010-11-18 00:55
Okuduğum en iyi kitaplardan biri.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile