Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Arthur Koestler
Geliş ve Gidiş PDF Yazdır E-posta yaz
G
Yazan   
Pazartesi, 19 Temmuz 2010 19:29

KitapAdı

Yazar adı: Arthur Koestler
Yayınevi : Plato Film Yayınları

İstatistikler Kan Kaybetmez...


Bu edebiyattı, Sonia. Sen tam vaktinde kaçmıştın, orada değildin. Babil'in su kenarlarında oturup ağlamadın. Sen bunları sadece okuyarak öğrendin, bu aynı şey değil. Kudüs'te, Siyon Dağı'nda ölen bir kişi, ağrıyan dişin kadar bile üzmez seni. Bunları yaşamayan anlayamaz. Terör, vahşet, bunalım, tain anlamıyla hem de. İstatistikler kan kaybetmez. Nedir önemli olan? Ayrıntılar. Sadece ayrıntılar önemlidir...

 

Arthur Koestlerin Spartaküsle başlayan üçlemesinin sonuncusu... Geliş ve gidiş...

Son Güncelleme: Pazar, 17 Ekim 2010 19:11
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Gün Ortasında Karanlık (Podcast) PDF Yazdır E-posta yaz
Podcast
Yazan   
Salı, 14 Mayıs 2013 16:00

Kitap Kokusunun izinde büyük bir yazarı, Arthur Koestleri konuştuk. Gün Ortasında Karanlık! Siz okudunuz mu?

Kitabımız            :  Gün Ortasında Karanlık

Kokusu              :  Ali Erdem - Gölgede Kalmış Kar (1. geçtiği ortam itibariyle 2. karın soğukluğu, yalnızlığa, itilmişliğe ve dışlanmışlığa atıfla) Burçin - Paslı Demir Kokusu (Nemli bir ortam, ıslak taşlar, prangalara vurulmuş yalnız bir adam)

Yazarımız            : Arthur Koestler

"Parti, bireyin özgür iradesini reddediyor, ama aynı zamanda ondan sınırsız bir özveri talep ediyordu. Bireyin iki seçenekten birini tercih yetisini inkar ediyor, ama aynı zamanda onun her seferinde doğru seçim yapmasını bekliyordu. Bireyin iyi ile kötüyü ayrıdetme gücünü inkar ediyor ama aynı zamanda suçtan, ihanetten söz ediyordu. Birey, ekonomik fatalitenin ayrılmaz bir parçası, sonsuza dek işlemek üzere kurulmuş, hiç durmayacak, hiç etkilenmeyecek bir saatin dişlisi olarak tanımlanıyor ama Parti dişlinin saate başkaldırmasını, yönünü değiştirmesini istiyordu. Bu hesabın bir yerinde bir yanlışlık vardı; denklemin çözümü yoktu."

Konuşmamızda değindiğimiz bölümler & eserler:

Açılışta yaptığımız alıntı: Sf 157 "Basınımız ve eğitim sistemimiz, şovenizm, militarizm, dogmatizm, konformizm ve cehalet üstüne kurulu. Hükümetin keyfi yönetimi sınır tanımıyor, tarihte eşi benzeri görülmemiş ölçüde sınırsız; basın özgürlüğü, düşünce, ifade, seyahat özgürlüğü, sanki İnsan Hakları Beyannamesi hiç yokmuşçasına kısıtlı. Devasa bir polis örgütü kurduk, ihbarcılığı ulusal bir kurum haline getirdik, fiziksel ve ruhsal işkenceyi ince, rafine bir bilim haline getirdik."

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: Çarşamba, 29 Mayıs 2013 22:30
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Gün Ortasında Karanlık PDF Yazdır E-posta yaz
G
Yazan   
Salı, 07 Eylül 2010 19:41

KitapAdı

Arthur Koestler
İLETİŞİM YAYINLARI

BU ESERE İLİŞKİN PODCAST MEVCUTTUR. DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Koestler, hesaplşamasına devam ediyor. Spartaküsle başladığı efsaneyi farklı bir hikaye üzerinden devam ettiriyor. Bu eser içerisinde yer alan sorgulamalar, inanmışların, inandıkları değerleri sorgulamaları, gün ortasını karanlığa çeviriyor.

Rubashov, değişen dengelerin ortasında, bir gün önce gördüğü günün bir gün sonraki günle aynı olmadığını, partinin artık kendisini farklı pencereden nasıl gördüğünü ve kendisinin de partiye hep farklı pencereden bakmakta olduğunu kapatıldığı hücresinde ve sorgulanması sırasında keşfediyor. Bu süreç kokuşmuş geçmişin gerçeklerinin su yüzüne çıkmasına sebep oluyor. Rubashov ve İvanov geçmişten iki dost gölge ve onları bugünün karanlığında boğmak üzere hazır bekleyen, jilet kadar keskin ve kızgın Gletkin.

Son Güncelleme: Çarşamba, 29 Mayıs 2013 22:19
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Spartaküs - Gladyatörler PDF Yazdır E-posta yaz
S
Yazan   
Pazartesi, 28 Aralık 2009 23:32

KitapAdı

Yazar: Arthur Koestler

Bu kitap hakkında yazmak gerçekten oldukça zor, zira kitabın birden fazla keskin ucu var. Bir tanesi kitabın kahramanı: Spartaküs, diğeri kitabın yazarı: Arthur Koestler ve bir diğeri de kitabın konusu ki bu ilk keskin uçla bileylenerek daha da keskin hale geliyor: özgürlük mücadelesi ve ilintili birçok konu. Eğer yazacak olduğum yorumlar, sıradan bir kahramanlık hikayesi olsa idi, söze şöyle başlayabilirdim:

"Gök gürledi, ordular son sürat komutanlarının liderliğinde savaş alanında zafer nidalarıyla ilerlediler. Birazdan savaş alanı akla hayale sığmaz bir mücadele ile dolup taşacak ve günün sonunda harap ve bitap düşmüş ordunun başında adaletin kırılmaz ve bükülmez kılıcı gibi, o, dimdik bir yandan yaralılara moral verecek bir yandan da bir sonraki savaşı planlayacaktı. Kan ve kılıçla yazılan tarihten geriye bir tek onun adı kalacaktı geleceğe ve tarihin puslu sayfalarına. Heybetli kumandan ..."

Son Güncelleme: Pazar, 17 Ekim 2010 21:39
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.