Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Avunamayanlar PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

Japon asıllı yazar Kazuo İshiguro'nun 1995 yılında yayımlanan orjinal ismi "The Unconsoled" olan dördüncü kitabı, "Avunamayanlar" yeni çıkanlar listesinde yerini aldı.

Kitap, ailesine dair kötü hatıraların kıskacında, geçmişte yaşayan Ryder isimli ünlü bir konser piyanistini konu almaktadır. Ryder, başarısızlık korkusu ve ailesi tarafından kendisine aşılanan vasat olma duygusuyla yaşamakta fakat ailesinin sevgisi ve takdirini kazanarak, aslında şu anda sahip olduğu imajdan (nefret ettiği babasının imajının aynısı) kurtulmak hayalleri kurmaktadır. Ishiguro, eserini oluştururken, Ryder'ın içine sıkıştığı bir geçmiş kafesi oluşturmaktadır.

Eser, ilk başta, Ryder'ın küçük bir Avrupa şehrine konser vermek için gelmesi ve bunun dışında hiçbirşey hatırlamamasını konu alıyor gibi görünse de sayfalar ilerledikçe bizleri çok daha fantastik ve gerçek üstü bir dünyaya sürüklüyor.Bunu kitabın başında otele yerleşmeye gelen Ryder ile bavul taşıyıcısı Gustav arasında, normalde saatlerce sürmesi gereken diyaloğun göz açıp kapayıncaya kadar geçen asansör yolculuğuna sığdırılmasından anlıyoruz.

Ryder'ın, iç dünyası ile çevresi arasındaki bağın gerçek üstü anlatımı sırasında, ilişki içinde olduğu ana karakterler, aslında kendi ailesinin,hayatının farklı zamanlarındaki hallerini temsil ediyor. Böylece, eser Ryder'in kendi hayatındaki karakterlerin farklı rollere bürünmesiyle daha da ilginç bir hal alıyor ve eserin bütününde Ryder'ın endişelerini, hayallerini ve düşüncelerini okuyuculara sergiliyor.

Ne Okusam

Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

Kathy anımsar... Beklenmedik bir anda hayatına tekrar giren iki arkadaşı, bizi Kathy’nin geçmiş günlerine, küçük bir çocukken eğitim gördüğü Hailsham isimli okula götürür. Sayfalarca Kathy’i dinler ve gerçeği anlarız...

Yazar

Kazuo Ishiguro "Avunamayanlar" hakkındaki ropörtajında şöyle diyor: 'Bir yazar olarak sınırlarımı zorlamam gerektiğini düşündüm, yoksa yıllardır övgülere boğulmama sebep olan özelliklerim beni hapsedecekti. Hikâyeyi bu yolla anlatmak bir süredir yapmak istediğim birşeydi. Kendisini, kendisinin gerçek parçaları olmasalar da geçmişinin yankılarını taşıyan, geleceğinin habercileri olan ve ne hale gelebileceğine dair korkularını yansıtan başka insanların yer aldığı çevrede bulan bir birey yaratmak istedim. Mücadeleye devam edebilmek için eninde sonunda hepimizin sığınmak zorunda kalacağı, biraz acıklı bir yanıyla da umutsuz bir iyimserliği göstermek istedim. Bir bakıma tüm kitaplarım, karakterin, hayatın ne kadar boş olduğunun farkına varmasıyla biter.Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile