Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Açlık Oyunları PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Suzanne Collins
Yayınevi : Pegasus

Yazar,Yunan mitolojisindeki Theseus'tan esinlenerek vucuda getirdiği romanda,insanlığın açlığı dahi nasıl bir sosyal eğlenceye dönüştürdüğünü kendine has bir uslupla anlatmıştır.

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır, Capitol'ün etrafında on iki bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. Onların her biri her yıl yapılan Açlık Oyunları'na katılmak zorundadır. Yarışma için her bir bölge yaşları on iki ve on sekiz arasında değişen birer erkek ve kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık Oyunları TV'den canlı olarak yayınlanan ve ölümüne bir kavgadır.

İki temel gıda olan ekmek ve su hakkında aşağıdaki alıntılar kitaba dair bir fikir verebilir:

"-Bak ne vurdum.Gale,içinden ok geçen ekmek somununu havaya kaldırınca güldüm.Bu,bizim tahıl istihkaklarımızla yaptığımız o sıkı somunlardan değil,gerçek bir fırın ekmeğiydi.Somunu ellerimin arasına alıp,oku çıkardım ve bıraktığı deliği burnuma tuttum.Aldığım koku,ağzımın sulanmasına neden oluyordu.Böyle iyi ekmekleri ancak özel günlerde görebiliyorduk."

"Dudaklarımı tavşanın yağıyla kaplayıp, hızlı hızlı nefes alıp vermemeye çalıştım ama nafileydi.Daha sadece bir gün omuştu ve ben hızla su kaybediyordum.Su bulmak konusunda bildiğim her şeyi düşünmeye gayret ettim.Su,yükseklerden aşağıya doğru akacağına göre,belki de vadinin içine inmem o kadar da kötü birşey değildir."

Ne Okusam

- Azrail Koşuyor- Stephen King

Suzanne Collins her ne kadar fantastik kurgu öğelerini kullanarak bu tarz bir eser (gelecekte insanların hayatlarını ortaya koyarak belli bir ödüle ulaşmak için verdikleri kıyasıya mücadeleyi anlatan) yaratmış olsa da bu alanda aslında ilk değil. Stephen King'in 1987 yılında yazdığı "Azrail Koşuyor" adlı kitabı da benzer bir konuyu ele almaktadır:

Yıl 2023. Ülkeyi yönetenler büyük bir sınıf farkı yaratmışlardı. Halkın çoğu yoksuldu. Ben Richard da onlardan biriydi ve kızını hasteneye yatırmak için paraya ihtiyacı vardı. Para kazanmak için tek yasal yöntem yarışmalardı. Ama yarışmacıları ölüm bekliyordu...

Ne İzlesem

- Stephen King'in orjinal adı "The Running Man" olan "Azrail Koşuyor" adlı kitabından sinemaya uyarlanan "Koşan Adam" filmi için tıklayınız.

Ne Dinlesem

- Harold Faltermeyer - The Running Man Soundtrack film müziği için tıklayınız.

Yazar

1964 doğumlu,kariyerine çocuklar için televizyon şovu ve çocuk kitapları yazarak başlayan yazar, 2008'de yazdığı "Açlık Oyunları" serisi ile tanındı. Sırasıyla dilimize çevrilen diğer kitapları:

Ateşi Yakalamak
Alaycı Kuş
Gregor ve Gri Kehanet: Yeraltı Günlükleri 1

Suzanne Collins'in resmi sitesi
http://www.suzannecollinsbooks.com/

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
+2 # 2010-01-29 15:48
Açlık oyunları adeta nefessiz okuduğum bir kitaptı.Heyecanlı,sürük leyici ve bir o kadar da merak uyandıran.Kitap biter bitmez yazarın ikinci kitabı olan Ateşi yakalamak'ı alıp okudum ve şimdi de üçüncü kitabın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Bence Ateşi yakalamak kitabını da sitenize eklemelisiniz çünkü o da en az ilki kadar sürükleyici.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2012-10-28 16:07
Yukarıdaki yoruma aynen katılıyorum..Gerçekten okunması gereken bir kitap..Kitabı okurken sanki olayları karakterle beraber yaşıyorsunuz..Bütün serinin okunması gerektiğini düşünüyorum..
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-01-31 11:13
ben bu kitabı çoook istiyorummm.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-06-28 07:13
Roman fantastik bir şekilde kurgulanmış olsa da, yaşananlarla gerçekliği karşılaştırınca yadırgamıyorsun uz.Sürükleyici bir kitap olmasıyla birlikte beni düşünmeye de iten şahane bir romandı.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-07-11 22:01
Ben tum serıyı okudum her ınsanın hayatında bır kez bıle olsun okuması gereken tek kıtap.bence ne okuyacagını dusunenler varsa hıc dusunmeden Aclık oyunları serısıne baslasın.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile